Subnautica

Zdravím všetkých a vítam vás pri recenzii o hre Subnautica od spoločnosti Unknown Worlds. Hra zatiaľ ešte nemá oficiálne vydanie, len nedávno sme sa dostali z verzie Early Acces do Beta verzie (hurá!), takže už je tam o niečo menej bugov, no aj tak nenormálne veľa (ešte šťastie, že tam doplnili Feedback systém na nahlásenie chýb). V podstate ide o klasickú survival hru, kde vás to vyhodí uprostred mora a vy si musíte zaobstarať jedlo, materiál, postaviť si základňu (base) a jednoducho prežiť.

Aby som sa lepšie priblížil k príbehu – Nachádzame sa v 22.storočí a VY ste jedným z tých hrdinov, ktorých vyšlú na neznámu planétu niekde vo vesmíre, aby ste ju pripravili na osídľovanie. Prežitie ľudstva záleží jedine na vás. – to k príbehu a teraz k samotnej hre, vypľuje vás to v mori, nikde žiadna pevnina, jediné, čo máte pri sebe je váš záchranný modul (Escape pod) a v diaľke vidíte vesmírnu loď, ktorá horí (kupodivu po tak drvivom dopade). V záchrannom  module dostanete na začiatku náhodných pár pomôcok, ktoré sú vždy iné, nech kedykoľvek spustíte hru, a môžete hrať. No to už trochu predbieham, aby som vás vtiahol do deja príbehu. Najprv by sa hodil okomentovať aspoň trochu prvotný gameplay, vrátane návodu spustenia hry.

Je to celkom ľahké. Nainštalujete hru a dvakrát kliknete na ikonu a hľa, spustí sa okno, kde sa vás to pýta na rozlíšenie, grafiku detailov  a či to chcete v okne alebo nie. Taktiež vám to ukáže preddefinované klávesy ovládania, ktoré si môžete zmeniť. Akonáhle na tomto (improvizovanom) launcheri stlačíte Play, dostanete sa do hry. Zaujímavá, celkom príjemná hudba, ktorá sa hodí do prostredia sprevádza celý úvod, no po istom čase už začne liezť na nervy. Tam si môžete vybrať Novú hru, Options či opustiť. Keď kliknete na Options, tak vám len vybehne správa, že na hre sa ešte pracuje a teda táto položka nie je dostupná (od toho bude asi ten launcher), takže rovno klikneme na Novú hru (New game).

 

Subnautica-Base-Hamster

 

Ponúka nám to tri herné módy. Pre začiatok je dobrý Freedom, kde nemáte hlad ani smäd a teda sa môžete plne realizovať v podmorskom svete Subnauticy a budovať koľko sa vám zachce. Survival mode  je už o niečo náročnejší, lebo každý deň, ktorý tam strávite, budete bojovať aj s hladom a smädom, k čomu je najjednoduchšie chytať rybičky. Nakoniec tu máme mód HARDCORE, ten je špeciálny pre úplných fajnšmekrov. Keď zomriete v predošlých módoch (či už na vypotrebovanie kyslíka či vás prekúsne priveľa rybičiek vo Freedom, alebo vrátane predošlého sa nestihnete najesť a napiť v Survival), tak sa zjavíte v Záchrannom module s minimálnou penaltou – možno stratíte niečo, čo ste mali v inventári. V prípade Hardcore už platí ale Permadeath. Zomriete a môžete hrať od začiatku. Tretí mód teda osobne neodporúčam, ak nechcete stratiť nervy hneď na začiatku, ale ako verný hráč, vyberám si druhú možnosť Survival.

Grafické prevedenie a prostredie je skutočne nádherné. Podmorský svet ponúka neskutočné možnosti, ako sa hrať s novými tvormi. Okolo plávajú rybičky, sú tu koráliky, veľké chaluhy, skalné útesy a aj jaskyne. Hudobný podmaz sedí k plávaniu pod vodou a keby sme si neuvedomovali, že sme niekde vo vesmíre, mohol by to byť aj nádherný gameplay v našich moriach. Z rybičiek nesmieme zabudnúť, že nielen rybky sú potrava, ale aj MY. Malé rybky spapkáme, nachytáme klasicky – nabehneme za rybku, ponaháňame, ukážeme na ňu pomocou CROSSHAIR a klikneme myšou. Znie to ľahko, no chvíľu to trvá, kým na to človek nabehne, ale dá sa to. Okrem rybičiek môžeme papať aj hubičky, ktoré používame aj na výrobu batérií. Všetok materiál, čo nájdeme sa nám bude hodiť neskôr, takže upozorňujem, pozbierať čo treba, rýchlo si vyrobiť nôž, plutvy a aj antiradiačný oblek. Naša veľká loď, z ktorej sme unikli, totiž po pár minútach vybuchne a zaplaví všetko blízke okolie rádioaktivita. Na rybky vplyv nemá (ktovie čím ich dopujú), ale hráčom to uberá život šialene rýchlo. Keď už máme antiradiačný oblek, plutvy a nôž, môžeme začať plnohodnotne hrať a objavovať všetko okolie.

Ako som už vyššie spomenul, okrem toho, že môžeme zomrieť, ak sa nepôjdeme nadýchnuť v pravú chvíľu, nebudeme jesť alebo piť, môžu nás napadnúť aj väčšie rybky. Keď som to hral prvýkrát a zrazu bola tma, zmenila sa hudba na jemne hororovú a zrazu len krv a život mi utekal. Veľké ryby s dlhým pyskom sú riadne agresívne a dobre, že som infarkt nedostal, keď to na mňa skočilo. Neskôr to už taký šok nie je a chodím ich loviť celkom rád, no na začiatok to má slušný efekt. Keď zaznie už známa znelka, tak je jasné, že niečo nie je dobré.

 

sub2

 

Aby som vám neprezradil všetky prekvapenia z hry, prejdem radšej rovno k hodnoteniu:

Áno, sú tam bugy a nie málo, no na úroveň survival hry, ktorá je v BETA verzii, musím uznať, že Subnautica si vedie veľmi dobre. Značku SURVIVAL nosí veľmi hrdo a spĺňa teda požiadavky, ktoré má tento žáner počítačovej hry spĺňať. Vynikajúca hudba, dobré grafické spracovanie, nástrahy a nebezpečenstvá a zábavný gameplay, ktorý len podnecuje k tomu, aby sme čo najskôr nazbierali, čo potrebujeme a realizovali sa pri stavaní podmorskej základne a ďalej pokračovali v preskúmavaní nekonečného sveta. Je to hra na oddych a na rozvoj strategického premýšľania s príjemným úvodným príbehom, ktorý vysvetľuje, ako sme sa tu vôbec dostali. Ak mám porovnať Subnauticu s podobnými novými Survival hrami – Stranded Deep či The Forest , ktoré sú taktiež ešte vo fáze vývoja, Subnautica má vlastné špecifické čaro, ktoré dokáže upútať pozornosť a má čo ponúknuť. Nenaháňajú nás tu zmutovaní kanibali a neprenasledujú nás žraloky všade kam sa pohneme, no prvotná náročnosť na rýchle získanie surovín na prežitie, kým sa rozbehneme  a prenasleduje nás aj počas zvyšku hry, ponúka úplne rozdielny zážitok, ktorý stojí za vyskúšanie.

K negatívam sa veľmi vyjadriť nemôžem, keďže budú ešte stále nejaké úpravy a updaty, pokiaľ sa nevytvorí finálna neBETA verzia. Čo môžem vytknúť, tak jedine náročnosť na RAM a procesor, vzhľadom na to, že ako minimálne požiadavky potrebuje dvojjadrák s výkonom 2,5GHz a 4GB RAM a aj tak sa stane, že hra sem tam sekne (vzhľadom na to, že ide o „nenáročnú“ survival hru, kde nie sú nejaké špeciálne cinematics videá, nie je tam náročný príbeh a množstvo misií, predpokladal som nižšie minimálne požiadavky). Taktiež prvotný LOADING je neskutočne dlhý (Až 10 minút), tie následné okolo 3-5minút. Dúfam, že aspoň ten loading sa teda vyrieši a trend s tvorbou hier na čoraz výkonnejšie mašinky už zjavne nezastavíme. Napriek tomu, neviem sa dočkať, kedy bude vypustená aj finálna verzia hry, čo všetko tam pridajú a čo zmenia.

Pozitíva:
+ graficky dobre spracované prostredie
+ výborná hudba počas hry
+ náročný a pritom zábavný gameplay
+ hra nekončí splnením nejakej misie, môžete si ju užívať ako dlho chcete
+ nový originálny typ Survival hry, ktorý nekopíruje podobné
+ úplne voľná sebarealizácia počas stavby podvodnej základne

Negatíva:
– neskutočne dlhý loading
– bugy a ešte stále Beta verzia

Pridaj komentár