Akcie / Eventy, Komiks, Kultúra, PODPORUJEME ČESKÝ KOMIKS, PODPORUJEME SLOVENSKÝ KOMIKS, Print, Report

Comics Mags / SK – výstava

Comics Mags/SK – výstava

Vianoce v Apríli.

Košice, Fiľakovo, Brezno

Cez okno vidím a sedím doma

Slovákov, Čechov, Maďarov aj svet Indov

Pozorne sledujem cez svoj Window(s)

Chcel som si po dlhom čase prečítať legendárny, no možno dnešnej generácii menej známy komiksový magazín Bublinky, čo vychádzal na začiatku 90. rokov. Bol to unikátny projekt, ktorý spájal výtvarníkov z celého Československa- zrelých i mladých, skúsených i neskúsených, takých čo mali radi komiks, radi ho kreslili a písali i s ním experimentovali. Boli to časy, ktoré sa už možno nevrátia a dnes na Slovensku je situácia úplne inde – a treba povedať čo sa týka komiksu horšia, pretože tu prevláda high-art nonsense komiks, špecializovaných magazínov je pramálo a jeho autori utekajú do iných sfér (dizajn, grafika…). No tých, ktorý ako šarvanci či tínedžeri čítali Bublinky, isto inšpirovali aj ku komiksovej dráhe a snahe spopularizovať slovenský komiks doma i v zahraničí. Napríklad ja by som komiks vôbec nerobil už od základnej školy a profesionálne už ďalších 10 rokov. Je dôležité aby súčasníci Bubliniek i nové generácie znova – spoznali tento skvelý a unikátny magazín. O to sa pokúsil Paľo Bratský s Rišom Kittom práve 16. 04.  2019 v priestoroch košického Kulturparku.

Pozvánku na vernisáž výstavy Comics Mags / SK som objavil na Darktowerovom blogu (http://komiksarchiv.blogspot.com/), venovanému Bublinkám. Darktower sa už niekoľko rokov venuje archivácii, digitalizácii a reštaurácii komiksového magazínu Bublinky, pridružených publikácií. Dokonca vydáva aj úplne nové. Je jeden z mála ľudí, čo to myslí so slovenským komiksovým odkazom naozaj úprimne a nevidí za ním zisk.

Potešila ma celkom príjemná inštalácia panelov s komiksami v peknom priestore, výber diel hlavne preto, že veľkú časť expozície tvoria práve panely s komiksami z Bubliniek (vďaka skvelej archivácii Darktowera). Dúfajme, že do 05. 05. si budete môcť výstavu v Kultuparku vychutnať v plnom „znení“, či teda videní.

 Ja som si najviac vyhutnal ale prítomnosť Fera Mráza, žijúcej legendy (česko) slovenského komiksu. Už keď mi mama kúpila v 90tych prvé Bublinky, som si povedal, že raz budem ako on-  veľký komiksák a tak som časom mal časopis Bubliny  (https://issuu.com/jofredeorosz/stacks/8a3d079a1f2343ae9828abeba6b661cf), ktorým som sa snažil nadviazať 10 rokov práve na Bublinky skladbou i tóninou pôvodných a nových autorov. Aj tento projekt je však za nami a dodnes ako ja tak i Ferko tvoríme nové diela, hoc možno pomenej ako vtedy. O to sú vzácnejšie.

Bavili sme sa o tvorbe o živote a samozrejme o komikse a bolo nám dobre, skoro som mal pocit, že som sa presunul v čase do 90. rokov a sedel s pánmi komiksákmi na Zanote. Viac o výstave sa dozviete na http://komiksarchiv.blogspot.com/2019/04/bublinky-na-vystave-v-kosiciach.html a o skvelom človeku, priateľovi, výtvarníkovi a pedagógovi sa dozviete na: https://knihynadosah.sk/komiksovy-tajfun/?fbclid=IwAR0uI-xY7DHEJslDfWRZZnJRbc_as_1nMUnyErtqhd7gjD-sA2QOl5hRm64

 

Related Posts