The Fantastic Four

 

Je to asi tak mesiac dozadu, čo do našich kín prišiel remake Fantastickej Štvorky. Film, na ktorý musím povedať som sa od jeho oznámenia veľmi tešil, však nakoniec až tak skvelo neočaril 🙁 Tým nechcem povedať, že je vyslovene zlý, avšak čakal som čosi viac.

Takže aj keď celú túto záležitosť veľmi nemusím (už keď som bol malý a na Cartoon Network, alebo kde bežala kreslená F4, tak to bola strašná blbosť), natočenie rebootu bolo pre mňa dobrou správou a to hlavne voľbou režiséra  Josha Trank. Film tak mal našliapnute na vymamenie sa z rozprávkoveho kruhu marvelovských filmov, čo sa mu svojím spôsobom aj podarilo.

Hlavnou zmenou oproti tradičným marvelovským filmom je atmosféra. Tu to podľa mňa zvládli na jedničku, teda minimálne v prvej polovici filmu. Film tak ubieha celkom pomaly, v temnejšom duchu ako sme zvyknutý a buduje celkom hutnú atmošku. Zlom však príde v približne polovici filmu, kde veci začínajú naberať veľmi rýchli spád a posledná polhoďka je úplne z rýchlika. Možno v tom má prsty hlavne štúdio, ktoré malo Trankovi nariadiť prestrihať celý film. Ako by film dopadol, ak by bol celkom podľa Joshovich predstáv, si teda môžeme len domyslieť. Je to celkom škoda, keďže všetky zmeny ktoré sú oproti komixu, alebo predchádzjúcim filmom F4, boli zvládnute veľmi dobre. Povedal by som, že drastické zmeny v klasickom príbehu mu len prospeli. Poďme na to ale postupne.

 

 

fantastic-four-2015-images-dimension

 

 

 

Jednou z neustále kritizovaných zmien, je preobsadenie Human Torcha černochom (Michael B. Jordan). To, že jeho sestra Sue (Kate Mara) je biela a je vlastne adoptovaná, mi prišlo celkom vtipné a vlastne … prečo nie? Michael je sympoš, tak čo. Ďalšou zásadnejšou zmenou je, že táto parta svoje schopnosti nezískala pri vesmírnej nehode, ale pri teleportačných patáliach. A znova, toto poňatie mi prišlo oveľa zaujímavejšie. Jamie Bell zahral Thinga tiež podarene, aj keď veľa ľudí mu vyčítalo, že Ben je podľa komixu obľúbený futbalový hráč, tak jeho premena v utiahnutejšieho, no vobec nie menej „tvrdého“ Bena mi prišla ako štastnejšie riešenie. Celé je to tak menej idealizované a o to krajšie. Reed je klasický intoš a Miles Teller sa na jeho postavu tiež dokonale hodí. Jasne a este Victor … Victor je taktiž presne to, čo od neho čakáme, aj keď musím priznať, že po jeho transformácii vyzeré bez brnenia menej komicky (miesto brnenia sa mu zmenila celá pokožka na niečo take kovové), no s jeho tvárou sa mohli viacej pohrať. Zasadenie deja do obdobia keď sú všetci vlastne ešte „deti“ je tiež zaujímavé a oproti predošlému filmu, kde boli všetci strašne zidealizovaný (vedec a milionár, ďalší strašne úspešný, Sue hotová modelka atď) sa mi toto páčilo oveľa viac a herci boli taktiež oveľa lepšie vybratí. Jediné čo mi na tom nesedí je, že ako je možné že zrovna parta tínedžerov je schopnejšia ako všetci vedci. Ako v jednom prípade to beriem, narodil sa génius a tak … lenže tu išlo o to že všetci, teda okrem Bena, boli lepší ako všetci dostupní vedci … no ale to je už len detail.

Každopádne pomalý rozjazd a celý proces príprav, potom nehody a následnej transformácie bol super zachytený. Tu naozaj nemám žiadne výhrady *THUMBS UP*. Problém prichádza potom. Táto časť zabrala skoro celú stopáž a teda neostalo skoro žiadne miesto pre nejakého záporáka, boj, nejakú poriadnu zápletku a tak … Proste celý film tak nakoniec pôsobí veľmi nedorobene a verím, že pridaná stopáž by len pomohla. Predsa len pri takýchto filmoch sme zvyknutí na aspoň 2-hodinové zážitky a nie len jeden a pol. Pri takomto epickom filme tá aspoň polhodina veľmi chýba. Človek má pocit že sa perfektne dostal do atmosféry filmu a … koniec. Nič. Len koniec. Všetko sa vyrieši za 10min a všetci sú štastní, hmm.

 

Fantastic-Four-2015-full-team

 

 

Film mal našliapnuté na naozajstný trhák, no asi škoda že sa do toho začalo až veľmi montovať štúdio. Efekty, obraz, zvuk, herci, stvárnenie superschopností, všetky zmeny o ktorých som písal vyššie, to všetko bolo super … no a potom príde koniec. Proste žiadna zápletka, celý film pôsobí tak veľmi plocho, nedorobene, škoda vážne škoda. Ešte aj humor, ktorý na mňa väčšinou v týchto marveláckych filmoch pôsobí veľmi nasilu a trápne, tu bol skvelý a vôbec nie prehnaný, práve naopak, úplne prirodzený.

Škoda že sa to takto pokazilo, všetko bolo úžasné, až na ten koniec a snaženie sa čo najviac preplachtiť stopážou na úkor deja. Keby som to mal porovnať s poslednými Avengermi, tak mi to príde vcelku rovnako, možno, čo priznávam veľmi nerád, tak Avengeri boli možno trochu lepším zážitkom.

6.5/10

Pridaj komentár