Stefanove denníky (1-6)

Názov: Stefanove denníky (1-6)
Autor: L. J. Smithová, Kevin Williamson & Julie Plecová
Rok prečítaného vydania: 2011-2013
Vydavateľstvo: Fragment
Počet strán: 247+213+232+240+216+232=1380 strán

Oficiálne anotácie:

1. diel:
Ľúbostný trojuholník, ktorý pretrvá večnosť…
Ako sa to všetko začalo…

Píše sa rok 1864 a v Amerike zúri vojna Severu proti Juhu. Sedemnásťročný Stefan Salvatore však zvádza vlastný boj. Je zasnúbený s dievčaťom, ktoré nemiluje, a zaľúbi sa do záhadnej Katherine. Je to zvodná krásavica, no má jedno temné tajomstvo…
Stefanove denníky vychádzajú z populárneho televízneho seriálu, ktorý inšpirovala séria románových bestsellerov. Odhaľujú, čo sa v skutočnosti stalo medzi Stefanom, Damonom a Katherine – a ako sa vlastne začal ľúbostný trojuholník Upírskych denníkov.

2. diel:
Stefan a Damon sú teraz upíri a musia sa vyrovnať následkami svojho osudu. Mystic Fall´s už nie je pre nich bezpečným miestom. Aby unikli lovcom upírov, rozhodli sa uniknúť do New Orleans.
Damon stále smúti nad stratou Katherin, ale New Orleans ponúka množstvo neodolateľných pokušení. Stefan sa zamiluje do dievčaťa a jeho vôľa odolať túžbe po krvi je vystavená ťažkej skúške. Stretne skupinu upírov, ktorí ho naučia, ako prežiť a nezabíjať pri tom ľudí. Damon ide vlastnou cestou, čo mu však prinesie problémy. Zajme ho sadistický lovec upírov. Stefan vie, že musí svojho brata zachrániť.
Bude musieť obetovať svoju novú lásku, aby pomohol Damonovi?

3. diel:
Stefan uteká z New Orleans do New Yorku pred Damonom, aj pred životom, ktorý tam viedol. Skrýva sa v Central parku, kde jedného dňa nájde zakrvavenú mladú ženu. Zachráni jej život a odvedie ju domov, kde ho prijmú ako člena rodiny. Jej rodina je veľmi zámožná. Neskôr zisťuje, že to nastražil Damon. Ovplyvnil rodinu, aby Stefana prijala a donúti ho, aby sa s mladou ženou oženil, zatiaľ čo sám, vydávajúc sa za grófa, sa ožení s jej sestrou.

4. diel:
Prešlo dvadsať rokov a Stefan sa presťahoval do Anglicka, kde sa usadil na vidieckom statku rodiny, ktorú si veľmi obľúbil. Pri návšteve Londýna sa dočítal o vraždách, ktoré podľa novinárov spáchal Jack Rozparovač. Stefan pochopí, že vrahom nie je človek, ale upír.
Podarí sa mu vypátrať vraha a zabrániť ďalšiemu krviprelievaniu? Dokáže odvrátiť nebezpečenstvo, ktoré mu hrozí?
Jeho minulosť ho znova dostihla…

5.diel:
V Londýne sa šíria správy o surových vraždách mladých dievčat. Podozrenie polície padá na Damona, pretože jeho udanie je súčasťou pomsty starého upíra Samuela, skutočného vraha. Ide o trest za smrť upírky Katherine, dávnej lásky oboch bratov Salvatoreovcov. Damon a Stefan stoja pred silou a krutosťou, akú dosiaľ nepoznali. Žiaden úkryt už pre nich nie je bezpečný…

6.diel:
Stefan s Corou sa snažia vyslobodiť Damona, ktorého zajal Samuel. Pri jeho sledovaní zachráni Stefan dievča, ktoré sa Samuel snaží zabiť. Ukáže sa, že je to čarodejnica, ktorá žije v Londýne so svojimi priateľmi čarodejníkmi.
Samuel je veľmi silný a navyše vymyslel diabolský plán, ako získať neobmedzenú moc. Aby zachránil Damona a potom aj celý Londýn, musí sa Stefan spojiť s čarodejníkmi, i keď tí sú s upírmi za iných okolností nepriatelia na život a na smrť.

Obálky:
Je pre mňa ťažké určiť, ktorá obálka zo série bola najlepšia a ktorá najhoršia, lebo na všetkých bol Damon 😀 No nakoniec som sa rozhodla, že najhoršiu obálku má 1. diel a najlepšiu 5. diel. 😉

Postavy:
Tie všetci poznáme, či už zo série Upírske denníky alebo z rovnakomenného seriálu a preto považujem za trocha zbytočné rozpisovať ich. Na druhú stranu musím upozorniť, že vtomto voľnom pokračovaní sú charaktery zle vystihnuté a pocity postáv sú podľa mňa opisované veľmi povrchne a postrádajú hĺbku.

Recenzia:
Tak sa nakoniec stalo, že som presvedčila samu seba a vrhla som sa na sériu Stefanove denníky odhodlaná po rokoch ju konečne dočítať. Musím sa však priznať, že som bola veľmi sklamaná… Ak by som sériu mala porovnať s Upírskymi denníkmi, tak im nesiaha ani po päty. Ja som očakávala prinajmenšom rovnakú umeleckú úroveň. Dočkala som sa však niečoho veľmi plytkého a povrchného bez známky čohokoľvek zmysluplného. No, stále to nie je to najhoršie čo som kedy čítala, ale horšie ako Upírske denníky a tie dostali hodnotenie 2.
Na knihách je upozornenie, že sú nevhodné do 15 rokov, uisťujem vás, že nevhodný je len štýl písania, ktorý je i na môj vkus veľmi detinský a nie je z neho cítiť žiadna emócia ani vo vypätých situáciách. Bola som naozaj sklamaná. Je to séria vypľutá nasilu.

Hodnotenie: 1,5/5