Smoke and Guns

Fajčenie zabíja…

Grafický román o smrtonosných trubičkách na dva ťahy: Smoke and Guns  (September 2005, napísala Kirsten Baldock-ová, bývalá predavačka cigariet, neskôr knihovníčka Oaklandskej verejnej knižnici (v oddelení komiksu), geek-čka a cosplayerka (kostýmy aj vyrába). Tento komiks je jej prvým (žiadne iné som zatiaľ nenašiel, ale ju nájdete na FB). Famózne ho nakreslil brazílsky výtvarník Fábio Moon, ktorý má na konte asi tak kvantum komiksov, hlavne so svojím bratom, dvojičkou Gabrielom Bá. Cigy a zbrane bol prvý komiks, ktorý nerobil s ním. Treba povedať, že kresba je to, čo tento komiks pozdvihuje. Je čiernobiela, ale dostatočne farebne vykresľuje Kirstenin fiktívny svet, ktorý je mixom westernu a noir gangsteriek.  Takže žiadny Frank Miller a jeho Cigaretes City (pardón Sin City) nečkajte, toto je číročírá strieľačka, ako sa vo filmovom žargódne dospeláckych filmov povie – „wall to wall“. Minimum deja, ktorý slúži len ako oslí mostík akcii, ani dejom vastne nie je. Je to len „prechádzka ulicou“.

Nevadí, niekedy treba do seba na relax vstrebať aj priamočiare veci. Žiadne prekonbinované vesmíry, či dimenzie, či časové línie na 500 tisíc  pokračovaní prepojené v milión radách ako od Marvelu, či DC. Takže je to osviežujúce.

TV JUJ! – ešte som sa nezmienil o čom to je?! Idem si zapáliť cigu a poviem Vám ☺

Na nebola na 2 ťahy ale skoro na 5 ☺ Kde sme to dofajčili?!

Aha, takže predavačka cigariet Scarlett-ka je príliš ambiciózna a néma rada autority. Hlavne svoju šéfku „Veľkú Broskynku“, alias bordelmamá alias don Cigarleteone. Totiž svet v ktorom žijú a predávajú cigy, to mesto (povedzme, že fiktívne Frisco (San Francisko) je ovládané cigaretovými mafiámi, v podobe predavačiek cigariet… Mesto je rozdelené na fajčiarske a nefajčiarske obvody. Každá príslušníčka „obvodnej“ mafie má povolené predávať iba vo svojom obvode. Všetko by šľapalo, pokiaľ by Scarlett neporušila zákaz a predávala inde. Tu sa studená vojna končí a začína naozajstná pouličná rubanic – strieľanica. Do skutočných problémov sa Scarlett dostane, keď pomocou kolegyne „kovbojky“ Annie vykonajú odplatu na nepriateľskom gangu. Potom sa to ešte poserie na jednej párty… ale aby som nespoileřil — Scarlett sa z nej vracia domov… cesta je dlhá, cigariet a guliek málo. 

Smoke and Guns sú teda fajnovučkým oddychovým B/noir/western/city roaming komiksom. Nakreslený čiernobielo, čo mu dodáva ešte lepšiu atmosféru a čuduj-sa-svete rýchly spád, už aj tak minimálnemu – akčnému deju s kopcom dvojzmyselných hlášok postáv, pri ktorých (sa v origináli) isto zasmejete. Millerov štýl nečakajte ale zrelaxujete na tie „cigare(i)ťulky“ parádne.

Bčkovica jak má byť, krásne ženy, vtipnodrsné hlášky, nonstop akcia, minimum deja a tony cigariet.  

Odporúčam… a nekuřte cigarety bez (o) kolkov!!!