Shi – Way of the Warrior

Shi – Way of the Warrior

 

Myslíte si, že ste taký geek ako šéfredaktorko tohto webu a keď žbirace Marvel a DC, že poznáte všetky kultové komiksy? Ale prt. Nič v zlom ale existujú aj iné vydavateľstvá a iné kultové komiksy. Jeden príklad za všetky je Black Pearl, ktorý písal Mark „Skywalker“ Hamill himself… vyguglite si.

Dobre ale dnes sa bavíme o Shi (nie vši!) – japonsky doslova „na smrť“… Je to ženská postava, ktorú stvoril spisovateľ a výtvarník v jednej osobe William Tucci. Prvýkrát sa sa Shi objavila v roku 1993 v Razor Annual-e no. 1. a odvtedy sa objavovala v nespočetných knihách. Veď zozbieraná kniha má, podľa wikiprdie 576 strán. Autor momentálne pracuje na pokračovaní.  Ak chcete vedieť zoznam titulov pozrite sa tam…

No dobře mily bobre, ale k vjeci. Ja som sa dostal k tejto dnes už kultovke, (u nás samozrejme neznámej ako väčšina komiksov, ktorá nie je od Stanka Liho alebo od DC, alebo Walking Dead) (od môjho milovaného Image) – ako slepé kura ku zrnu :J Hoc len k prvým trom dielom 12 dielnej ságy Way of the Warrior, ale predsa. Hovorím si spočiatku – tv joj, to jaký underground… lenže zoberte to tak, že aj Minja Korýtka (TNMT) začínali ako underground (Komiks Shi sa stal takým kultom, že bol preložený do 4 jazykov, predali sa 4 milióny kópií a zarobil 25 melka dolariky morä na merčandíze (printy, hračky) – ale keď sa začítate a prídede na chuť tej parádnej kresbe, ktorá konkrétne tu spája americké nízkorozpočtové tradície (komiksy urobené za šupky na kolene, čo sa stali kultmi, akoby anilinkami vyfarbené :J – pre znalcov napr. Mortal Kombat) a umenie japonskej maľby (tie morské vlnky, chobotničky a krajinky a tak, sorry nie som kunthisteryk :J ) – tak to zožeriete aj s navijakom a budete chcieť VIAC A VIAC (alebo ako pravil názov jednoho slovenského starožitného komiksu: MUCH MUCH). Proste som sa zamiloval do tej kresby. Aj príbeh je výborný – zase spája východ zo západom – japonskú a kresťanskú filozófiu. Andželi (hlavná postava je bojová mníška ale zároveň silná katolíčka) vs demonici (doslova). Doslova boj o duše ale aj krutá akčná rezba… s naginatou (gugle) a ostatným čo príde pod ruku našej vražedkyni a yakuze… Príbeh sa síce odohráva v júesendej ale prečo nie. Tam paradoxne vzniklo vela kunfu / karate kultoviek. Shi stále sprevádzajú tradície ale aj strach. Ale zvláda to bravúrne. A komiks len tak odsýpa. Prečítal som toho málo, lebo sa to zháňa ťažko a draho ale už teraz chcem MUCH MORE… a mali by ste tento komiks objaviť aj vy. Chesus Ki Rajst a ešte jeden dôvod prečo to čítať (pre ..oničov, sry milovníkov ženských kriviek) – keď poznace komiksove stvárnenie TumblRajdera (Lary Croft) a zdá sa Vám, že je superhot, tak to je nič oproti Shi… kukajce obrazky morä.  

Odpočúram… !