Séria Upírske denníky (1-17)

Názov: Upírske denníky 1-17
Autor: L. J. Smith
Rok prečítaného vydania: 2009-2015
Vydavateľstvo: Fragment
Väzba: brožovaná
Počet strán: 4 626 spolu
Jazyk: SK
Žáner: YA Urban fantasy/Mysteriózny román

Súhrnná anotácia:
Elena Gilbertová žila bezproblémový život populárnej stredoškoláčky až do smrti svojich rodičov, keď sa začala uzatvárať pred svetom a denník sa stal jej útočiskom. No s prvým školským dňom sa rozhodla, že bolo dosť toho dievčaťa, ktoré všetci ľutujú a všetko sa vráti do starých koľají. To však ešte netušila, že stretne záhadného Stefana Salvatoreho a neskôr spozná i jeho temného brata Damona. Bratia spojení krvou, no rozdelení nenávisťou. Obaja túžiaci po dievčati, ktoré im tak veľmi pripomína ich stratenú lásku Katherine.

Tento milostný trojuholník je začiatkom konca mestečka Fell´s Church. História sa opakuje a pre lásku nezmieriteľných bratov trpí nie len Elena, ale aj jej blízky. Smrť a smútok, láska a nenávisť, priateľstvo a množstvo nadprirodzených prekážok, ktorých sú príčinou sa valia na mesto, kde sa Elena narodila.

Prejde si mnohými životmi a skúsi si život upírky, ktorej neuhasiteľná túžba po krvi ju doženie k tomu, že zraní svojich blízkych. Zomrie, aby mohla žiť nový život a bojovať po boku bratov, ktorých spojilo jediné – túžba chrániť Elenu.

Ako znovuzrodená sa postaví líščim duchom kitsune, ktorí otrávili myšlienky a srdcia obyvateľov mesta Fell´s Church. Bude bojovať za svoju lásku k Stefanovi a bojovať s tou, ktorú cíti k jeho bratovi Damonovi. A dokonca i po zdanlivej Damonovej smrti nie je schopná na Damona celkom zabudnúť. Je teda skutočne mŕtvy, či je azda možné zachrániť ho? Elena sa to rozhodne zistiť a veriť svojim inštinktom, aby ho priviedla späť k životu. A ten sa jedného dňa skutočne vráti a kolotoč problémov sa nezastaviteľne krúti ďalej.

Klaus, pradávny upír bol vzkriesený a je odhodlaný zničiť bratov Salvatorovcov. No, ako obyčajne sa naši hrdinovia zo všetkým vysporiadajú a príbeh pokračuje. Na scéne sa totiž objavuje nový nepriateľ, ktorý sa síce správa ako upír, ale ani náhodou ním nie je. Šialený vedec, ktorý sa rozhodol využiť vedu k tomu, aby stvoril nových, lepších upírov za účelom eliminácie všetkých upírov nadprirodzeného pôvodu. Zabil Stefana a spojil tak Elenu s Damonom pevným putom pomsty, ktoré ich ešte väčšmi zblížilo. No ani po porážke ich najsilnejšieho nepriateľa sa problémy nekončia a hoci je Elena konečne presvedčená, že môže milovať Damona a s láskou spomínať na Stefana, tak sa ešte nepostavila tomu najhoršiemu zo svojich nepriateľov. A to samotnému osudu.
Elena sa musí vrátiť do minulosti, do života pred bratmi Salvatorovcami a pokúsiť sa o nemožné, zabrániť opätovnému spusteniu kolotoča smrti a nadprirodzených udalostí.

Recenzia celej série:
Prvé knihy ma nadchli a hltala som ich jedným dúškom, ale potom sa všetko začalo komplikovať, kombinovať, ľudia s upírmi zomierali a znova sa vracali. Úlohy sa prelínali, svet sa menil a potom zasa vracal späť, až som si nakoniec povedala dosť a sériu stopla…

Bola som veľmi zhovievavá do momentu, než sa objavili kitsune a hoci som ešte tieto pasáže prečítala, tak som už vlastne fičala len na zotrvačnosť. A keď sa objavil Klaus, tak už som toho mala plné zuby. Vravela som si: “Tento príbeh sa hádam nikdy neskončí?!” Ale našťastie som sa dočkala. Po rokoch, čo som sériu a jej vychádzajúce časti ignorovala sa vynoril chýr o 17. poslednej časti, ktorá by mala tento nadprirodzený guláš ukončiť. “KONEČNE!” napadlo ma.

Odhodlala som sa teda k cieľovej rovinke a prečítala zopár ďalších dielov až po 16., kde som si opäť musela dať pauzu. A trvalo to, ale konečne som dočítala 17. záverečný diel tejto nekonečnej série…

Bola to vyčerpávajúca a nervy drásajúca cesta, pri ktorej ani seriál veľmi neukojil moju túžbu po sporiadanom a jasnom príbehu. Obľúbila som si len jednu jedinú postavu – Damona! No, ale toho si obľúbil asi takmer každý a to jak v knihe, tak i v seriálovom spracovaní, ktoré je mimochodom taktiež znesiteľné len po určitý čas. Potom začnú odumierať mozgové bunky a vy zistíte, že vám to začína vymývať mozog, no celé zle.

Upírske denníky sa stali hitom, ktorých hviezda vystúpila na nebesia vplyvom upírskej éry, no o to tvrdšie dopadla na tvrdú, udupanú zem po veľkom množstve autorkiných pokusov dávať príbehu umelé dýchanie. No toto bol presne ten prípad, kde sa malo uvažovať o mozgovej smrti a odpojení pacienta od prístrojov, lebo takýto pocit som čoraz častejšie pri čítaní zažívala.

Malo to však aj svoje plusy. Počiatočný námet bol veľmi dobrý, postavy pekne spracované a zaujímavé, hlavná hrdinka síce nie veľmi znesiteľná, ale na to som si už akosi pri YA zvykla. Bola tu však hviezda s veľkým potenciálom – Damon. Nečudo, že ho držala pri živote za každú cenu, veď kto by to už bez neho dočítal?!
Autorka píše pútavo a jej knihy sa ľahko čítajú, ale má možno až priveľkú a neskrotenú fantáziu, ktorou svojich čitateľov unavila, lebo z delikátneho menu im naservírovala zmes “Čo týždeň dal…”

***

Túto recenziu som začala písať predbežne s tým, že ju dokončím po prečítaní 17. dielu. Myslím, že to bolo dobré rozhodnutie, lebo ma znova prekvapilo akú hus urobila autorka z Eleny.

Nechcem robiť veľký spoiler, ale keď sa Elena vrátila s jasným cieľom do minulosti, tak som očakávala, že bude natoľko odhodlaná všetkých ochrániť, že sa skutočne zameria len na fešného Damona a od Stefana dá v záujme všetkých ruky preč, ale nie, ona ho musela pobozkať a tým zničiť všetku tú krehkú dôveru, ktorú si už u Damona získala. Prirodzene sa všetko znova zvrtlo k ničeniu a Damon z toho znova vyšiel ako vinník…

Dosť ma to naštvalo, ale jednu vec som si uvedomila. Stefanova láska k Elene nebola skutočná, bola to len ilúzia zrodená z jej podobnosti s Katherine. Keď sa Katherine skutočne objavila, aby sa bratov pokúsila zmieriť, tak vlastne vyplávalo na povrch, že Damon v nej nevidí nejakú náhradu, ale že chcel ju a Stefan mu ju vzal tak, ako mu kedysi vzal Katherine. Z toho myslím môžeme vyvodiť, že od samotného úvodu tejto série to bol on, kto v nej videl len ju samotnú a zaujala ho práve tým, ako veľmi sa od Katherine líšila. Narozdiel od Stefana, ktorý v nej najskôr hľadal podobnosti s Katherine a až potom začal spoznávať Elenu.
A to znamená, že tejto sérii by stačilo tak o polovicu menej dielov, odpustenie si tých zbytočných zápletok, ktoré z toho urobili mix a dostali by sme sa k tomu podstatnému, čo sme vlastne všetci už dávno tušili…
Damon Elenu naozaj miluje a miluje je tu pre to aká je a nie preto koho mu pripomína.

Hodnotenie: 2/5