Recenzia – Lissa McMannová – V zajatí snov

Názov: V zajatí snov
Autor: Lissa McMannová

Rok prečítaného vydania: 2011/2012
Vydavateľstvo: Fragment
Väzba: brožovaná
Počet strán: 248

Jazyk: SK

Žáner: YA (romantika + paranormálne schopnosti)

 

Anotácie:

  1. Precitnutie

Temné sny prichádzajú! Sedemnásťročná Janie sa noc čo noc dostáva do cudzích snov, ktoré odhaľujú odvrátenú stránku ľudského života. Janie sa nemôže nikomu zdôveriť – neuverili by jej a mysleli by si, že sa zbláznila. A tak žije so svojou schopnosťou ako s prekliatím, ktoré nedokáže ovládať. Raz sa Janie prepadne do nočnej mory, z ktorej jej stuhne krv v žilách – prvý raz nezostáva v niečej zvrátenej duši len pozorovateľkou, ale stáva sa aj účastníčkou…

 

  1. Zatmenie

Janie má iba sedemnásť, ale skutočnosť pre ňu začína byť horšia než sny. Na Fieldridgeskej strednej škole sa deje čosi znepokojivé, ale nikto o tom nechce hovoriť nahlas a ani vyšetrovanie nikam nevedie. Čo je však ešte horšie, Janie začína odhaľovať pravdu o sebe a o svojich schopnostiach – a tá je pochmúrna. Kruto pochmúrna…

 

  1. Osudové rozhodnutie

Janie si myslela, že vie, čo ju v budúcnosti čaká. A myslela si, že sa s tým zmierila. Ale neznesie pomyslenie, že sťahuje Cabela so sebou. Vie, že Cabel s ňou zostane, napriek tomu, čo vidí v jeho snoch. Napadne ju jediný spôsob ako mu dopriať život, ktorý si zaslúži – musí zmiznúť.
Budúcnosť, pred ktorou Janie stojí, má zrazu zlovestný háčik a jej možnosti sú ešte chmúrnejšie než si kedy vedela predstaviť. Úplne sama si musí vybrať medzi dvoma zlami. A jej čas sa blíži…

 

Recenzia:

Po otvorení prvého dielu ma odradil štýl denníkových zápiskov. No povedala som si, že tomu dám šancu s kvapkou sebazaprenia.

 

Občas ma miatol pohľad z akého autorka písala. V jednu chvíľu to bol pohľad rozprávača a vzápätí som bola v hlave hlavnej hrdinky, prišlo mi to časté prelínanie trocha mätúce.

 

Chcem sa však povenovať predovšetkým samotnému príbehu, ktorý mi pripadal po toľkých romantických YA s troškou paranormálnych schopností tuctový a nezáživný. Námet nie je zlý, ale jednoducho ma príliš nezaujal, podobne ako samotný štýl, ktorý si autorka zvolila.

 

Prvý diel bol takým úvodom do života Janie a ohodnotila by som ho ako priemerný. Druhý sa mi páčil asi najviac. Zápletka bola akčnejšia, živšia a čas s knihou mi plynul podstatne rýchlejšie. Žiaľ, tretí diel navrátil príbeh späť do stereotypu a s Janie sme prežívali jej pochybnosti ohľadne jej schopností, čo ma trocha nudilo.

 

Celkovo som zo série nebola príliš nadšená a neocitla som sa v slastnom vytržení. Je to však pohodové čítanie pre skrátenie dlhej chvíle.

Hodnotenie: 3/5