Psia duša: psie poslanie + recenzia na film

Názov: Psia duša (psie poslanie)
Autor: W. Bruce Cameron
Rok prečítaného vydania: 2017
Vydavateľstvo: Ikar
Väzba: brožovaná
Počet strán: 262
Jazyk: SK
Žáner: Humorný román

Oficiálna anotácia:
Všetci psi idú do neba… teda okrem tých, ktorí si ešte nesplnili poslanie tu na zemi!
Autor tohto bestsellera W. Bruce Cameron je presvedčený, že pes sa môže narodiť viackrát za sebou, aby dostal šancu zdokonaľovať sa v rozličných zručnostiach a v chápaní ľudského správania.
Aj románový psí hrdina sa vrátil na svet viac ráz. Narodil sa ako túlavé šteniatko, ale tento život sa skončil tragicky skoro. Potom hľadá zmysel života ako neposedný zlatý retriever v náručí osemročného chlapca Ethana. Pri spoločných dobrodružstvách sa naučí, čo všetko má zvládnuť dobrý pes. Lenže aj táto životná púť hrdinského rodinného maznáčika sa raz uzavrie. Keď znovu príde na svet ako šteniatko, musí sa popasovať s náročnejšími úlohami, aby mohol byť ľuďom naďalej užitočný. Pritom stále nosí v sebe túžbu opäť stretnúť chlapca, ktorého nadovšetko miluje.
Psia duša, duchaplný, precítený aj vtipný príbeh, ponúka psí pohľad na medziľudské a ľudsko-psie vzťahy. Pripomína, že láska nikdy neumiera, skutoční priatelia nás neopustia a každé stvorenie má na svete svoju nezameniteľnú misiu.

Recenzia:
O tejto knihe a rovnakomennom filme som toho veľmi veľa počula, ale i napriek tomu som nemala jasnú predstavu o tom, do čoho sa púšťam.

Táto kniha vás vtiahne do niekoľkých príbehov jednej psej duše, ktorá si hľadá svoje poslanie v každom z prežitých životov. Celkovo nahliadneme do 4 unikátnych psích životov. Každý z nich je iný a jedinečný, a v každom z nich sa táto psia duša učí niečo nové nie len o sebe, ale i o ľuďoch a ich potrebách.
Navonok sú psie emócie vyjadrené veľmi prosto a zábavne. No za touto jednoduchosťou sa skrýva komplexná sieť myšlienok nie len o zmysle vlastného života, ale i o ľuďoch ako takých.

Musím však povedať, že za označením humorný román sa pre mňa skrývalo až príliš sĺz. Tým nechcem povedať, že by som sa pri čítaní tejto knihy skutočne nebavila a že ma nedokázala rozosmiať. Je tiež možné, že pod precitlivené vnímanie smutnejších okamžikov sa podpísalo i moje tehotenstvo, kvôli ktorému vás teraz trocha zanedbávam, ale tieto momenty som prežívala skutočne veľmi citlivo a prívaly sĺz bolo niekedy nemožné stopnúť.

Knihu by som odporučila nie len starším čitateľom a milovníkom našich štvornohých priateľov, ale i tým mladším, ktorým táto kniha môže pomôcť pochopiť kolobeh života ich chlpáčov a pomôže im zvládnuť prípadný odchod takéhoto kamaráta.

Hodnotenie: 5/5

Film Psí poslání

Názov: Psí poslání
Originál názov: A Dog’s Purpose
Podľa predlohy: Psia duša: psí poslání od autora W. Bruce Cameron
Rok: 2017
Žáner: Dobrodružný, komédia, drama, rodinný

Príbeh:
“Aké je moje poslanie? aký je zmysel mojej existencie?” Pýta sa čerstvo narodené šteniatko samo seba už v bezpečnom objatí svojej psej mamičky.
Príbeh tejto psej duše, ktorá sa snaží nájsť počas rôznych životov svojej existencie nejaký hlbší zmysel nás učí, že smrťou sa pre našich miláčikov rozhodne nič nekončí. Táto duša sa s každým prežitým životom učí o ľuďoch stále niečo nové. Učí sa ako človeka rozveseliť, ako ho chrániť a ako mu povedať: “Mám ťa rád!”.
Pretože to na čom skutočne záleží je žiť každý deň naplno – oblizovať a ľúbiť!

Recenzia:
Film je podľa predlohy od autora W. Bruce Cameron a jeho knihy Psia duša: psie poslanie, ktorú som pred časom dočítala a práve ona mi bola dôvodom na vzhliadnutie filmu. Priznám sa, že inak toto nie je práve žáner, ktorý by som preferovala, ale veľmi som bola zvedavá, ako ju preniesli na filmové plátno.

Film sa v podstate drží knihy, nie doslovne, ale to sa dalo očakávať, no i tak je to dojímavý príbeh o priateľstve medzi psom a človekom, ktoré sa opakuje znova a znova.
Trocha ma zamrzelo, že prvý príbeh psíka Tobyho (hoc nebol až taký dôležitý) bol doslova preskočený a tento život sa skončil skôr, ako sme vôbec mohli zistiť, kto v tomto živote Bailey vlastne bol.
Ostatné životy boli predsa len o niečo podrobnejšie, i keď to mohlo byť aj detailnejšie, ale i bez toho to bol dosť dojímavý príbeh na to, aby som za tú hodku a pol mala na osušenie sĺz cca 10 min. než príde ďalšia srdcervúca tsunami.
Osobne si však myslím, že toto nie je film, ktorý by sa mal premietať v kinách a to už len preto, že hoci je to pekný príbeh, tak nikto nechce plakať na verejnosti… Ja sa teda nehanbím povedať, že som pri filme spotrebovala celý balíček vreckoviek. A myslím si, že nie som jediná, kto takto dopadol 😀

Na druhú stranu sa mi páčilo, ako bol film ukončený, narozdiel od knihy. Kto čítal a videl si ten rozdiel určite všimol a ja osobne by som filmový koniec uvítala pokojne aj v knihe, ktorá sa pre mňa skončila dosť smutne (hoci to bol v podstate happy end), zatiaľ čo film mal svoj očividný happyend jak pre Ethana, tak pre Baileyho.

I tak by som ako film, tak aj knihu, odporučila každému, kto stratil svojho chlpáča a mal problém sa s tým vyrovnať. No môj celkový dojem z knihy bol predsa len o niečo lepší, ako z filmu a to aj napriek tomu, že v počte sĺz na stránku a na minútu, by si pokojne mohli konkurovať 🙂

Hodnotenie: 4/5