Neslyšno

Názov: Neslyšno
Autor: Richelle Mead
Rok prečítaného vydania: 2016
Vydavateľstvo: Domino
Väzba: brožovaná
Počet strán: 248
Jazyk: CZ
Žáner: YA urban fantasy

Anotácia:
Ve světě bez zvuku slyší jedna dívka, jak ji cosi volá…

Dívka jménem Fej žije v horské vesnici, kterou sesuvy kamení zcela odřízly od světa. Přežití vesničanů zajišťuje jediné lano, po němž jim přes zrádné skalní stěny posílají jídlo lidé z údolního království.

Naprostá závislost není však to jediné, co Fejinu vesnici sužuje: kam až paměť sahá, zdejší lidé neslyší. Jako by takovéto prokletí nestačilo, začínají nyní ztrácet i zrak. Také zásilky jídla přicházející lanovkou se začínají tenčit… Nadcházejí časy zkázy; obyvatelům horské vsi hrozí tichá temnota a smrt hladem.

Pak ale jedné noci probudí Fej drásavý hluk. Vedena zvuky, něčím do té doby naprosto neznámým, se Fej vydává na velkolepou výpravu – sestupuje po nebezpečně strmé hoře do tajemného království Pej-kuo, kde nalezne neuvěřitelnou pravdu o své vesnici i lásku, která ji navždy změní život.

Recenzia:
Na čtivý štýl autorky sme myslím už všetci zvyknutí, ale musím povedať, že táto kniha je predsa len v niečom iná. Rovnako ako predošlé diela i toto sa dobre, rýchlo a plynulo číta. Dej pekne ubieha a všetko je písané veľmi jasne, takže v Pej-kuo a jeho pravidlách sa nestratíte. Dej nie je taký akčný, ako sme u autorky zvyknutí, ale tento svet starovekej číny je natoľko fascinujúci, že to autorka mohla hravo dorovnať opisom režimu v akom Fej funguje a dielo tým vôbec neutrpelo. Akciu a boj vystriedali život ohrozujúce situácie, v ktorých sa Fej ocitá a vy ich môžete s napätím sledovať.

No predsa len je na tomto titule ešte niečo iné a tým mám namyslí charakteristiku postáv, ktorá je svojou náturou iná a dovolím si povedať zložitejšia, ako väčšina jej postáv v predošlých dielach. Vo Fej sa totiž spája jej prirodzená jemnosť a umelecká nátura s vnútornou silou a pevným odhodlaním. Čím mi pripadá iná a menej jednotvárna.
Navyše je Fej jedna z mála hlavných postáv, ktoré som si obľúbila. Už tak veľmi som bola zvyknutá na naivné a prirodzene natvrdlé hlavné hrdinky, že toto bola po dlhšej dobe veľká zmena. Okrem toho ma oslovila umelecká nátura Fej.
Rovnakými pravidlami sa autorka riadila aj v prípade postavy Li Weya, ktorý je na pohľad silný, drsný a dobre stavaný, ale pod tou hrošou kožou sa skrýva nežný a zamilovaný chlapec, ktorý by pre lásku aj hory prenášal.

Svet Pej-kuo, jeho režim, fungovanie Fejinej dediny na vrchole hory i mystická zápletka sa mi veľmi páčili. V knihe neboli žiadne komplikované opisy, takže predstavivosť mohla fungovať bez najmenších prekážok. Nenašla som ani len diery v deji, niečo, čo by zostalo nevypovedané a za to som velice vďačná, lebo to sa nie každému autorovi podarí. Tu však platí, že v jednoduchosti je krása.

Občas sa v knihe opakovali slová, ale to predsa nie je chyba autorky a nebolo to až tak často, aby mi to zážitok z knihy pokazilo. Osobne by som však ocenila predsa len trocha akčnejší dej. Niektoré časti ma nebavili, napríklad milostné a prehnane ukecané scény. No oproti Diamantovému dvoru je tento jednodielny román hotové terno a určite obrat k lepšiemu.

Hodnotenie: 4/5