Morrison Robertson – Happy!

Happy!

Vianoce sú sviatky pokoja, radosti a rodinnej pohody… nie však pre Nicka Saxa. Nick je nicka… bývalý policajt, čo psychicky nezvládal prácu na oddelení vrážd, uzavrel sa do seba, odcudzil sa manželke a začal chľastať. Navyše si našiel milenku a to rovno svoju kolegyňu. Lež tá bola v službách mafie. Keď mafoši prišli za Nickom, nech pre nich tiež maká, on povedal samozrejme… NIE. A to ho pripravilo o manželku a nenarodené dieťa. Nick neprišiel len o nich ale aj o prácu (kedže celýýý policajný zbor bol skorumpovaný) a ocitol sa na ulici. Až tu zrazu prišiel za ním pán v klobúku a ponúkol mu brigádu, čo sa neodmieta – stať sa nájomným vrahom. To by šlo… Nick mal konečne peniaze na chľast, prostitútky a lieky proti škaredému ekzému čo chytil, keď spal na ulici.

No až pri jednej zákazke chytil… infarkt a do uška heslo k napráskanému (konkurenčnému) mafiánskemu účtu. Lenže (prvá) mafia zaplatila nemocnicu aby prežil (lebo chcela mučením z neho dostať to heslo). Už počas prevozu sanitkou sa Nickovi zjavil – Happy – okrídlený modrý koňo-somár a mlel a mlel čosi, že je imaginárny kamarát malej Hailey, ktorá je vo veľkých problémoch.

A takto sa predvídateľný krimi-thriller/komédia mení na halucinačný „buddy“ príbeh. Začínajú niektoré vtipné scénky (teda ešte kvázy vtipnejšie) kombinované s Nickovými neustálymi nadávkami a zabíjačkami a Happyho detskou naivitou. Ale aspoň Nick ide po zlom vrahovi detí – ehm teda pedofílnom badSantovi…. klišé za klišé a aj to ako klišé skončí. Kruh sa uzavrie… proste… ešte raz – predvídateľné.

Scenár Granta Morrisona prepáčte mi nijako neexceluje, čož je škoda, pretože tento človek má za sebou zopár legendárnych kusov a „zopár“ je slabé slovo. Kresba Daricka Robertsona (Transpmetropolitan, The Boys – opäť legendárne kusy) je naopak excelentná a dostatočne svižná. Predvídateľná jednohubka ale fajn… môže byť. Zaujímavosťou je, že existuje aj farebná aj čierno-biela verzia komiksu…

Prečo o tom píšem… k tomuto komiksu by som sa nedostal tak skoro, ale pred nedávnom začal na Syfy bežať seriál podľa tohto komiksu… samozrejme to, že je dlhší dáva oveľa väčší priestor pre rozvoj charakterov (hĺbku – najmä cynický zmrd Nic Sax v podaní Christophera Meloniho dostal hneď „3. rozmer“) postáv, viac srandy, viac emócií, napätia a aj animácia Happyho (lebo aj v komikse je vlastne táto postavička „animák“) je fajnovuška. Aj akože komiksové zábery a prestrihy… Treba povedať, že niektoré diely (ale imdb neuvádza, ktoré) napísal aj sám Morrison – čo je super a expandoval tak pôvodnú predlohu.

V každom prípade Vám odporúčam kuknúť seriál a prečítať komiks alebo naopak – ale len ak ste dospelí… …Aby ste sa ešte niekedy tešili na Vianoce ☺, pretože je to samá nadávka, násilie a podobne. Komiksy nie (všetky) sú pre detičky – eee, na to rodičovia zabudnite. Len som už chcel povedať, že je dôležité porovnať predlohu a expandovanú seriálovú verziu, pretože mňa niektoré filmy/seriály priviedli práve k prečítaniu predlohy (napr. 300, 30 dní dlhá noc, Whiteout, Blueberry, Lucky Luke… atď…), kde som potom dostal lepší obrázok o celej frančíze.