DC Komiksový komplet #9 + #10 – Superman – Pro zítřek 1 + 2

1x ho vydalo „u nás v česko-slovensku“ vydavateľstvo BB/art v pevnej väzbe v roku 2007. Pôvodne vyšlo ako čísla 210 – 215 druhej rady série „Superman“ DC Comics v rokoch 2004 až 2005. Súborné vydanie vyšlo v DC Comics prvýkrát v roku 2005. Nakreslil ho ho Jim Lee a napísal Brian Azzarelo.

Niektoré, najmä teda české komiksové weby kritizujú slabú scenáristickú stránku komiksu. Kresba Jima Lee-ho je fakt úchvatná, dynamická, sexy… ale scenár, scenár sa mi zdá byť napriek názorom rádoby kritikov (zdravím šuflátko) a recenzentov dokonalou súčasťou tohto komiksu.

Samozrejme musíte prečítať obe knihy (resp. súborné vydanie), aby ste dostali celkový obrázok, ale v diele nefunguje len prepracovaná psychológia postáv (ako uvádzajú webky), lež prosto všetko. Dej, prestrihy (vyprávanie), všetky postavy, kvázi záporáci aj samotní záporáci (spojla- kto je tajomný ujko v brnení zo Zetkom na hrudi?).

Vocogo?! No Suprík dostal šoky a komplexy, ale nie hocaké – ale priam mesiášske komplexy z toho, že na Zemi zmizlo hrozne veľa ľudí a to nie raz a medzi nimi i jeho ženuška Lois Laneová. Nie, že by Modriasok nemal „kde pichnúť“ (ale ehm vtedy ešte akosi nerandil s Wonder Woman…), ale prosto natoľko chce byť pozemšťanom, no je natoľko „bohom“, že ho to prosto štve, že ak s tým môže a vie niečo urobiť tak proste musí. Kto iný predsa?! No medzitým sa musí vyspovedať… kňazovi. Bude spoveď jeho spásou aj spásou sveta, či?

Eskomimozemštal rozpráva kňazovi (pod rúškom spovedného „tajomstva“) ako našiel zdroj zmiznutia tých neborákov a čo s tým vlastne urobil. Samozrejme musí to byť aj akčné a tak kde komu dá do držky – či už novým nebezpečným nepriateľom (ktorý dokonca aj nebezpečne intrigujú), alebo priateľom (z radov JLA), dokonca nadprirodzeným bytostiam.

Pre mňa to funguje nastopro. Mesiášska alegória a stvoření Ráje (konečne sa to nebál dakto povedať, čo skutočne Kal-El je) je len chutným bonusom – kandizovanou čerešničkou k Azzarelovu dokonalému príbehu.

Čo nefunguje sú prastaré DC komiksy, čo sú tam stále pripnuté ako bonusy… prashitiny… a to mám staré komiksy rád (niektoré). Ale nekazí to celkový dojem z ťažného príbehu.
Odporúčam, všetkým dvadsiatimi!

-jofre

Tento ale aj iné komiksy si môžeš kúpiť na: http://nekonecno.sk/dc-kk-09-superman-pro-zitrek-1

Tento ale aj iné komiksy si môžeš kúpiť na: http://nekonecno.sk/dc-kk-10-superman-pro-zitrek-2