Avengers – Age of Ultron

Avengers, Avengers, Avengers… po mesiacoch bombarovania týmto filmom z každej strany, asi po milion leaknutých scén, teaserov, obrázkov máme možnosť si pozrieť aj samotný film. S chystaním sa do kina som mal dokonca pocit, že ma vo filme samotnom už nič neprekvapí, a že si idem do kina pozrieť len akčné scény. No musím povedať, že prekvapilo a film bol naozaj zážitok. Age of Ultron je už druhým „Avengerovským“ filmom Jossa Whedona, ktorý očividne vie, ako tento žáner filmov točiť.

Na začiatku filmu sme bez nejakého vysvetlovania hodení do akcie a deja samotného. Ten kto do kina šiel len z dlhej chvíle, musel byť týmto šialeným tempom zmätený. No možno nebol jediný a zmätených bolo aj mnoho fanúšikov. Vo filme sa totiž stretávame hneď na začiatku so šiestimi hrdinami (Iron Man, Thor, Hulk, Captain America, Black Widow a Hawkeye), ktorých background by sme už mali poznať z predošlých filmov. Ak nie, tak hneď zo začiatku viacero vecí nedáva zmysel. Film však počíta s tým, že ľudia MCU (Marvel Cinematic Univers) sledujú a hocijakému vysvetlovaniu sa zdialky vyhýba. K týmto šiestim hrdinom sa neskôr pripájajú ďalší (Ultron, Scarlet Witch, Quicksilver, Vision, War Machine … zabudol som na niekoho?), či už bojujú na jednej, alebo druhej strane. K nim sa pridávajú ďalšie vedľajšie postavy a teda konečný súčet postáv je úctihodný. Postavy tak, aj napriek dlhšej stopáži, nedostávajú toľko priestoru, koľko by si zaslúžili. Priestor tu dostáva hlavne akcia. Film tak strieda jednu akčnú scénu za druhou, a k nejakému hlbšiemu rozboru postáv sa tak nedostaneme, čo je dosť škoda. Postavy sa tak k nejakému dialógu / monológu dostanú prevažne len počas akcie, a to sa väčšinou zužuje len na drsne, alebo vtipne vyznievajúcu hlášku. Akcia je natoľko intenzívna, že som veľa krát mal aj problém sledovať, čo sa na obrazovke vlastne deje (Thor zrazu bojuje v jaskyni, Hulk dačo rozbíja, ale ani neviem čo ….). Všetko však bolo natoľko efektné, že som sa nad tým zvyčajne ani nepozastavoval.

 

JbV8NhA

 

 

A tu sa dostávam ku bodu ktorý mi na filme vadil najviac a teda že všetko pohltila akcia. Tešil som sa na vývoj nebezpečného a zákerného záporáka, no ten sa na obrazovke objavil tak rýchlo, že nejaký vývoj, aj keď je to vo filme jedna z Ultronových obľúbených tém, nebolo vôbec poznať. Ultron sa proste zjavil a bol tu v „plnej kráse“. A tak to tu ide so všetkým. Na vysvetlovanie proste nie je čas, treba sa totižto biť a strielať. Na jednej strane si tak film neskutočne užijete, no na stránke druhej vám to celé akosi nedáva zmysel.

Možno aj preto Ultron vyznieva tak trochu nedotiahnuto. Zo začiatku je predstavený ako ten najväčší macher, ale postupne skĺzava do veľmi patetickej úlohy, akéhosi vtipne hláškujúceho psychopata, ktorý však pre avengerov nepredstavuje väčšiu hrozbu (aj keď podľa nich áno). Samotný Ultron bol proste sklamaním, aj keď mu musím nechať, že jeho monštrózne zlý plán ma naozaj prekvapil (v dobrom). Vtipne nehláškuje len Utron, ale vlastne všetky postavy. Avšak oproti takým Guardians of the Galaxy, tu tie vtipné pasáže pôsobili veľa krát dosť strojene. Aj ked musím povedať že viacero vtipných scén bolo podarených a to hlavne tých mimo boja.

 

Untitled-2

 

Aj keď nepatrím k veľkým fanúšikom MCU, hlavne kvôli jeho „rozprávkovému“ podaniu a určite dávam prednosť DC tvorbe, musím povedať že film ako celok funguje a hlavne baví. Na dojme z filmu neuberá ani  množstvo nelogických a zvláštnych situácii, vykreslenie východnej Európy ako národa v bavlnených kabátoch zo second handu, ktorý obľubuje jazdenie v škode 120 a musím povedať, že ani absencia deja. Celý film je jedna jazda, od začiatku do konca, jazda, ktorá nenudí, bum bam bum.

Film by si rozhodne žiadny fanúšik nemal nechať ujsť a zabavia sa na ňom aj ľudia, ktorí o avengeroch doposiaľ nepočuli (aj keď asi nebudú mať potuchy, čo sa na obrazovkách práve deje). Ako zábavu, ktorá sa nehrá na nič viac čim je, môžem len doporučiť.

 

Pridaj komentár